Imatra stadshus, Finland – City 100-papperskorgar och mmcité Vera-bänkar
Utemiljön vid Imatra stadshus har fått ett enhetligt och tidlöst uttryck med stadsmöbler i cortenkulör. Till platsen valdes Finbins City 100-papperskorgar och mmcité Vera-bänkar. Den varma bruna nyansen knyter samman möblerna till en harmonisk helhet.
Cortenkulören samspelar fint med stadshusets tegelfasad, stenbeläggningen och de grönskande planteringarna. Möbelseriernas avskalade formspråk ger platsen ett genomtänkt uttryck och smälter naturligt in i omgivningen.
City 100 är en papperskorg på 100 liter, utformad för att tåla varierande väderförhållanden och intensiv användning. Den gångjärnsförsedda frontluckan gör det enkelt att tömma innerbehållaren, och den runda, tidlösa formen passar i många olika stadsmiljöer. City-serien tillverkas i Finland.
mmcité Vera-bänkarna kompletterar miljön med ett lätt och stilrent formspråk. Vera-serien förenar en hållbar konstruktion med god sittkomfort och ett luftigt uttryck, vilket gör bänkarna till ett naturligt val för både stadsmiljöer och parker.
Plats: Imatra stadshus, Imatra, Finland
Produkter: City 100-papperskorgar och mmcité Vera-bänkar
Kulör: Corten