K-Citymarket, Nokia - Loop sorteringsstation, Kuru bänkar, Bermuda Jumbo
Loop, Kuru och Bermuda Jumbo skapar en enhetlig helhet
På K-Citymarket i Nokia har både butikens inom- och utomhusmiljö utvecklats med fokus på funktion, hållbarhet och en positiv kundupplevelse. För projektet valdes Finbins Loop-sorteringsstation, Kuru-bänkar med träkomposit och Bermuda Jumbo-sorteringskärl – en kombination som skapar en enhetlig och välkomnande miljö för både kunder och personal.
K-Citymarket är en av Finlands största dagligvarukedjor och tar dagligen emot många besökare. I en livlig handelsmiljö ställs höga krav på produkter som är hållbara, lättskötta och enkla att använda. Genom att kombinera genomtänkta sorteringslösningar med robusta möbler skapas en miljö som fungerar lika bra i vardagen som under perioder med högt kundflöde.
Inomhus används Loop-sorteringsstationen som insamlingsplats för el- och elektronikavfall (EE-avfall). Projektet visar hur Loop, som ofta används i stadsmiljöer och på offentliga platser utomhus, fungerar minst lika bra inomhus. Den modulära konstruktionen gör det enkelt att anpassa stationen efter olika behov, medan den moderna designen gör den till ett naturligt inslag i butiksmiljöer, köpcentrum och andra offentliga inomhusutrymmen.
Även Kuru-bänkarna bidrar till en trivsam kundmiljö. De är utrustade med träkomposit – ett material som kombinerar träets naturliga utseende med modern materialteknik. Resultatet är en slitstark och lättskött lösning som kräver minimalt underhåll och samtidigt behåller sitt utseende över tid.
Utomhus kompletteras helheten av Bermuda Jumbo-sorteringskärl med hög kapacitet, särskilt utvecklade för platser med många besökare. Tillsammans skapar produkterna en genomtänkt helhet där funktion, hållbarhet och design samverkar för att ge kunderna en välkomnande upplevelse – både inne i butiken och utanför entrén.
Anläggningens produkter
Anläggning
K-Citymarket Nokia
Nokia, Finland